Nordic Walking w Dolomitach

Co to jest Nordic Walking?

To historia z przed kilku dziesięcioleci, kiedy to narciarscy biegacze fińscy zaczęli używać kijków narciarskich w czasie letnich treningów, naśladując podstawowe ruchy biegu narciarskiego z jedną różnicą: brak zaśnieżonych tras.

Tak narodził się Nordic Walking, typ sportu z natury o charakterze zimowym, który uprawiali przez lata, tylko wyczynowi zawodnicy.

Dopiero w latach 90-tych zeszłego stulecia staje się on coraz bardziej popularny w Kraju Tysiąca Jezior, skąd rozprzestrzenia się na Europę i dalej, odnosząc niebywały sukces.

We Włoszech Nordic Walking jest najbardziej popularną formą aktywności we wszystkich programach fitness.

Zasadniczą charakterystyką tego sportu jest chód z kijkami, symulujący klasyczny krok biegu narciarskiego ( krok przemienny), generujący ruch ramion i całego układu mięśniowego tułowia, zwiększający szybkość marszu.

Korzyści

Ten sport jest oczywiście mniej angażujący aniżeli bieg lecz bardziej skuteczny od zwykłego chodu, zmniejszający urazowość stawów kończyn dolnych i zwiększający koordynację motoryczną; lecz nie tylko … Szybszy rytm marszu działa pozytywnie na system sercowo – krążeniowy, angażując większą część aparatu mięśniowego, zwiększając jego siłę

i wytrzymałość. Ponadto, zwiększając zapotrzebowanie tlenowe spala się więcej kalorii aniżeli wykonując inne ćwiczenia fizyczne. Należy pamiętać o jego walorach terapeutycznych: często w chorobach sercowo-krążeniowch, prewencyjnie i w rehabilitacji zaleca się jego stosowanie jako, że wymaga mniej wysiłku i obciążeń aniżeli bieg.

Park Nordic Walking w Val di Fiemme

Rozprzestrzenia się od Lago di Tesero do dolnej stacji kolejki linowej na Cermis. 60 km ścieżek, płaskich lub o lekkim nachyleniu, zatopionych w otaczającej naturze. Przy niektórych trasach znajdują się tablice z ilustracjami pokazującymi właściwą postawę w marszu i sugestie rozmaitych ćwiczeń rozciągających.

W Hotelach Bien Vivre do Panstwa dyspozycji pozostają 2-aj instruktorzy ANWI (Włoski Związek Nornic Walking), którzy organizują kursy wprowadzające dla początkujących oraz prowadzą wycieczki w technice Nornic Walking.